Honba za kytarami

Honba za kytarami

Cherchez l'idole

Autor: Vaca Karel

Pôvod filmu: Francúzsko

Rok vzniku plagátu: 1966

Režisér: Boisrond Michel

Herec: Neuvedený

Žáner filmu: Komédia

top plagát

Autor: Vaca Karel

Maliar, grafik, ilustrátor, scénograf a kostýmový výtvarník Karel Vaca sa narodil 21. júla 1919 v Prostejove, zomrel 31. marca 1989 v Prahe. Študoval úžitkovú a reklamnú grafiku na Rotterovej škole reklamnej grafiky v Prahe (1937 – 1938) a Vysokej škole umeleckopriemyslovej v Prahe (1945 – 1950 u Emila Fillu). Od roku 1950 bol v slobodnom povolaní. Ako scénograf spolupracoval s Národným divadlom v Prahe, Štátnym divadlom v Brne a ďalšími scénami. Realizoval vyše 870 scénických výprav a 40 kostýmových návrhov.

Popri práci pre divadlo, ktorej sa venoval od roku 1948, bolo základom jeho tvorby maľovanie. Voľnou maľbou sa sústavne zaoberal od šesťdesiatych rokov a vynikol lyrickoabstraktnými obrazmi s výnimočným koloristickým citom, ktoré dodnes priťahujú vyváženou kompozíciou tvorenou z farebných plôch a istou melanchóliou. Bol členom legendárnej umeleckej skupiny Trasa.

Ďalšou významnou oblasťou jeho tvorby je úžitková grafika, knižná a predovšetkým plagátová tvorba. Karel Vaca je jedným z najuznávanejších tvorcov československého filmového plagátu, o čom svedčia  aj mnohé významné ceny, udelené doma i v zahraničí. Plagátovej tvorbe sa venoval celých tridsať rokov, od roku 1958 do roku 1988. Vytvoril vôbec najviac filmových plagátov zo všetkých výtvarníkov, ktorí sa tomuto druhu umenia venovali, neuveriteľných 289 návrhov! V plagátovej tvorbe kombinoval rôzne techniky, používal napríklad koláž, jeho plagáty sa vyznačovali výraznou farebnosťou. Plagáty k filmom Sladký život, Výkrik, Hádaj kto príde na večeru, Adelheid patria k mimoriadne ceneným dielam v tejto oblasti úžitkovej grafiky.

Zúčastnil sa vyše 260 kolektívnych výstav po celom svete (Los Angeles, Tokio, New York, Zürich, Lisabon,  Bazilej a i.)

Je zastúpený v zbierkach NG, UPM, GHMP, ČMVU, Národného filmového archívu v Prahe, MG v Brne, Múzea umenia v Olomouci, Museum of Posters v Tokiu, Lords Gallery v Londýne, Benecout Gallery v Liverpoole, Gallery Michael O´Connor v Listoweli v Írsku, Staatliches Museum v Mníchove, Museum für Gestaltung v Zürichu, Museum of Modern Art v New Yorku, State University North Carolina a Richmond Gallery v USA.

Ocenené filmové plagáty:

1964 druhá cena na MFF v Karlových Varoch (Sladký život a Obžalovaný)

1977 Zvláštna cena The Hollywood Reporter (Biela odysea)

1980 Grand prix na MFF v Chicagu (Preteky o veľkú cenu)

1982 tretia cena The Hollywood Reporter (Neříkej mi majore!)

1984 Strieborná medaila na MFF v Chicagu (Prachy v prachu)

1988 Čestné uznanie „Najkrajší plagát roka (Veľká filmová lúpež)

Pôvod filmu: Francúzsko

Rok vzniku plagátu: 1966

Režisér: Boisrond Michel

Herec: Neuvedený

Žáner filmu: Komédia